Biuletyn Informacyjny

Katolickich Szkół SPSK w Łodzi

Nr 1 (2017/18)                                                                                                              listopad 2017

Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. Dzieci z Fatimy

Katolickie Gimnazjum im. św. Faustyny Kowalskiej

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Matki Teresy z Kalkuty

Szkoła Muzyczna I stopnia

 

Listopadowe dni…

Jesień melancholijnie pochyla się nad światem. Coraz krótsze dni i myśli biegną ku tym, którzy już nie muszą wierzyć, bo ujrzeli Cię Panie, twarzą w twarz i poznali, co czeka po drugiej stronie tęczy, poza zachodem słońca. Choć przez chwilę łączę się z moimi bliskimi, którzy odeszli, w tej przedziwnej rozmowie, w szeptanych słowach modlitwy. Wsłuchuję się w ich głos … zda się, że słyszę jak mówią, że warto wierzyć, warto zawierzyć Mistrzowi z Nazaretu. Warto zawierzyć – mówią o tym także żywoty wielu świętych, znanych i nieznanych. Takich, co dokonywali bohaterskich czynów i tych znacznie liczniejszych, co w swej codzienności, każdego dnia wybierali drogę wiodącą ku światłu. Słucham „spodchmurykapelusza” Czesława Niemena. W uszach brzmią cicho sączące się z głośnika dźwięki jakże znamiennej w przesłaniu piosenki „Co po nas”: czas – imperium przestrzeni nie bądźmy naiwni, wskazówki zegarów nawet najlepszych, szwajcarskich, nie odmierzają Nieskończoności; kręcą się w kółko ograniczone, ruchem w prawo, wymuszony ruch w lewo nie zmienia kierunku przemijania. Gdzieś wewnątrz zaczęło rodzić się pytanie: jak blisko jest kres mojej drogi? Jak będzie wyglądać moje przejście na drugą stronę?. Refleksyjny głos Czesława budzi nadzieję. Myśli moja wraca do trzeciego rozdziału Pierwszego Listu świętego Jana: Patrzcie, jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec; dzięki temu zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. … Najmilsi, już jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze nie ujawniło się w pełni, kim będziemy. Wiemy jednak, że kiedy się On ukaże, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go wtedy takim, jakim jest. Każdy, kto pokłada w Nim taką nadzieję, staje się świętym, podobnie jak On jest święty. [1J3.1-3]. Cóż za wspaniała rzeczywistość. Zostałem nazwany synem Boga. Jestem Jego dzieckiem, a dziecko dzieli naturę ojca. Św. Jan, umiłowany uczeń przekonuje, że „będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go wtedy takim, jakim jest” (1 J 3,2). To niebywała, wspaniała perspektywa! Kim jestem? Jestem synem Bożym, a Jezus Chrystus jest moim Bratem. Gdy wiele lat temu to sobie uświadomiłem, wielokrotnie doświadczałem, jak Jezus działa w moim życiu. Jak chce je przemieniać i nadawać mu coraz to nowy sens. Wielokrotnie doświadczałem, że warto zawierzyć, warto każdego dnia, na modlitwie, przypominać sobie to, kim jestem i kim mam się stawać. W tym przypominaniu pomaga mi wspominanie świętych, którzy już są tam, gdzie i dla mnie zostało przygotowane miejsce.

brat Piotra

WYDARZENIA

 

4 września

Udziałem we mszy świętej w kościele Świętego Maksymiliana Kolbe uroczyście  rozpoczęliśmy rok szkolny  2017/18. Dalszy ciąg uroczystości odbył się na sali gimnastycznej w siedzibie naszych szkół, gdzie gorąco powitano szczególnie nowych uczniów. Po obiedzie odbyło się rozpoczęcie roku uczniów szkoły muzycznej.

18 września

Państwo dyrektorzy wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli we mszy świętej w  Archikatedrze Łódzkiej z okazji wspomnienia Świętego Stanisława Kostki.

W naszej szkole na sali gimnastycznej odprawiona została msza święta z okazji  uroczystości Świętego Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży, w trakcie której poświęcono tornistry najmłodszym uczniom szkoły.

19 września

Wieczór dedykowany Ofiarom sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku pt. „Nóż w plecy” odbył się w Sali Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich przy ulicy Tuwima. Wzięli w nim udział nasi uczniowie: Hanna Gajdzik, Aleksandra Pachnowska, Julia Kinderman, Karolina Marszałek. Reżyserem przedstawienia był pan Tomasz Bieszczad.<

 26  września

Uczniowie liceum wraz z opiekunami o. Karolem  Olborskim i p. Magdaleną Sobańską wyjechali na Forum Szkół Katolickich na Jasna Górę.

25 – 30 września

  • Delegacja dyrektorów, nauczycieli i pracowników naszych szkół uczestniczyli w pielgrzymce do Fatimy organizowanej przez SPSK. W trakcie niej zawierzyli naszą szkołę opiece Matki Bożej z Fatimy w rocznicę 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie.
  • Uczniowie klasy II A gimnazjum wzięli udział w pogrzebie taty byłego kolegi z klasy pana Dariusza Zagorzelskiego.
  • Nasza szkoła włączyła się w akcję „Koronka na ulicach miasta”. O modlitwę w intencji pokoju na świecie prosił papież Franciszek w specjalnym liście wystosowanym do uczestników tego przedsięwzięcia. My modliliśmy się na roku ulic Tatrzańskiej i Dąbrowskiego. Do naszej grupy dołączyli się mieszkańcy okolicznych ulic
  • Siostra Nadia katechetka z naszej szkoły zorganizowała pierwsze w tym roku spotkanie z misjonarzem. Wzięły w nim udział klasy III-VI szkoły podstawowej.

28-29  września

Klasy II gimnazjum uczestniczyły w programie profilaktycznym „Archipelag skarbów”

wrzesień

  • Odbyły się wybory do samorządów szkolnych.
  • Na modlitwie czytaliśmy codziennie  książkę o objawieniach Matki Bożej w Fatimie.
  • Odbywały się przedstawienia fatimskie przygotowane przez pana Tomasza Bieszczada i koło teatralne.

3 października

Zgodnie z harmonogramem wyjazdów formacyjnych klasy II gimnazjum i VII wzięły udział w wycieczce do Świnic Warckich – miejsca urodzin i chrztu świętego patronki gimnazjum Świętej Faustyny i Tumu koło Łęczycy. Młodzież uczestniczyła we mszy świętej odprawionej w Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętej Faustyny, uczestniczyła w prelekcji i zwiedzaniu domu naszej patronki, modliła się przy grobie jej rodziców.

W dalszej części dnia uczniowie zwiedzili kolegiatę w Tumie oraz wysłuchali prelekcji na temat grodziska w Łęczycy.

7-11 października

Dzięki uporowi pani Agnieszki Sadowskiej i wyrozumiałości pani Emilii Kopańskiej i pani Agnieszki Mikulskiej oraz gościnności ojca Ireneusza Wierzchowskiego klasa III A gimnazjum mogła dobrze spędzić czas w Suwałkach. W trakcie tej kilkudniowej wycieczki młodzież zwiedziła Muzeum Marii Konopnickiej, przeszła szlakiem Jana Pawła II, a przede wszystkim mogła spędzić czas ze sobą i swoimi ukochanymi opiekunami.

7 października

Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z naszych szkół uczestniczyli w inicjatywie „Różaniec do granic”. Zgodnie z prośbą Matki Bożej z Fatimy modliliśmy się o pokój dla świata na granicy polsko-rosyjskiej w Braniewie. W drodze powrotnej nawiedziliśmy Gietrzwałd, gdzie zawierzyliśmy Matce Bożej nasze wspólnoty szkolne.

Poczty sztandarowe naszych szkół pod opieką pani Wiolety Pieszyńskiej  wzięli udział w uroczystości odpustowej w kościele Świętej Faustyny w Łodzi

9 października

Uczniowie z klas IV szkoły podstawowej wzięli udział w przedstawieniu „Przygody Pędrka Wyrzutka” w Teatrze Pinokio.

10 października

Na zaproszenie wspólnoty Szkoły Podstawowej SPSK w Siniarzewie           dyrektorzy szkół i uczniowie z pocztów sztandarowych uczestniczyli w uroczystości nadania imienia św. Józefa Sancheza del Rio.

11 października

„Droga siostry Faustyny do świętości”- to tytuł prelekcji przygotowanej przez panią Wioletę Pieszńską  i uczniów drugiej klasy liceum Piotra Marciniaka i Patryka Liberta.

Uczestniczyły w niej starsze klasy szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

14 października

Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Mszę świętą odprawił o. Piotr Kleszcz – proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi. Po eucharystii nastąpił moment ślubowania. Następnie każdy z uczniów otrzymał osobiste  błogosławieństwo od kapłana, różaniec, Pismo Święte i pamiątkowy dyplom. Uroczystość zakończyły występy pierwszaków i grupy teatralnej „Fatimki’

16 października

Aby przybliżyć sylwetkę Ojca Świętego Jana Pawła II w października z racji Dnia Papieskiego czytaliśmy fragmenty książki dla dzieci o Karolu Wojtyle. Można było również w tym dniu nabyć kremówki papieskie.

23  października

  • Uczniowie klas VI i VII udali się do Teatru Pinokio na przedstawienie „Bajki robotów”
  • Uczniowie liceum zorganizowali dyskotekę, na której bawili się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Zabawa była wspaniała.

28 października

Tym razem w Wierzbiu  koło Kutna odbyło się szkolenie SPSK. Po mszy świętej w Kutnie, nauczyciele wzięli udział w wykładach dotyczący objawień w Fatimie.

31 października

  • Przebieraliśmy się za swoich patronów lub ulubionych świętych. W ten sposób przygotowywaliśmy się do uroczystości Wszystkich Świętych.
  • Młodzież z gimnazjum i liceum uczestniczyła w projekcji nowego filmu o Świętym Maksymilianie pt. „Dwie korony”. Seans poprzedził wykład ojca Karola Olborskiego dotyczący świętego.

2 listopada

Dzień Zaduszny. O.Karol Olborski odprawił mszę świętą za naszych zmarłych.

Podczas niej przypomnieliśmy i modliliśmy się wszystkich zmarłych, w których pogrzebach uczestniczyliśmy od początku istnienia szkół.

6 listopada

W ramach zajęć artystycznych i wiedzy o kulturze uczniowie klas trzecich gimnazjum i liceum uczestniczyli w kinie Sukcesja w projekcji filmu „Mój Vincent”

9 listopada

  • Młodzież z klasy V, VII B i liceum wzięła udział we mszy świętej w kościele Świętego Ducha. Po niej udała się w marszu pod pomnik Pękniętego Serca na ulicę Przemysłową, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się jedyny w Polsce obóz koncentracyjny dla dzieci.
  • Na zaproszenie pani poseł Alicji Kaczorowskiej młodzież z klas III gimnazjum i wybrani uczniowie klasy VII a (w nagrodę za zaangażowanie) wraz z dyrektorami szkół i panem Wojciechem Klimkiewiczem uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Na cmentarzu powązkowskim modliliśmy się za harcerzy, znanych twórców, żołnierzy wyklętych tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Później uczestnicy wycieczki modlili się przy grobie księdza Jerzego Popiełuszki. Głównym punktem programu była wizyta w Sejmie RP. Tam uczniowie spotkali się z panią poseł, mogli zobaczyć obrady Sejmu .

10 listopada

Ojciec Karol odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.

14 listopada

  • Odbył się próbny egzamin z kształcenia słuchu i audycji muzycznych dla klas kończących szkołę muzyczną
  • Dzieci ze szkoły muzycznej wzięły udział w jesiennym popisie (flet,fortepian).

15 listopada

  • Odbył się jesienny popis dzieci grających na wszystkich instrumentach oraz grup rytmicznych przygotowanych przez panią Annę Sadowiak. Gośćmi na tym popisie byli pani wizytator Eleonora Kujawa- Stebel i pan wizytator Marcin Walicki.

Obchody Święta Niepodległości –inscenizacje wydarzeń historycznych

 WYDARZENIA

 

Listopad:

  • Drużyna gimnazjum w tenisa stołowego w składzie: Adam Sztyler, Łukasz Kowalczyk, Szymon Juchniewicz zajęła czwarte miejsce w Łodzi w Łódzkich Rozgrywkach Tenisa Stołowego. Drużyna przygotowana została przez pana Tomasza Ścibora
  • Przeprowadzono próbne egzaminy gimnazjalne i próbne matury
  • Koło teatralne pod kierownictwem pana Tomasza Bieszczada wystąpiło z inscenizacją poświęconą ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Zakończyło ono cykl przedstawień fatimskich.

17-18 listopada

Dyrektorzy naszych szkół i grupa nauczycieli uczestniczył w Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze. Uczestniczyli tam we mszy świętej i słuchali wykładów mi. in. arcybiskupa Grzegorza Rysia i profesora Krzysztofa  Ożoga.

23 listopada

Młodzież z klasy III gimnazjum klasy VII a szkoły podstawowej  reprezentowała  szkołę w Turnieju Miejskim w piłkę siatkową. Skład zespołu; Jan Szefliński-Baran, Wiktor Lerka, Szymon Lipiński, Łukasz Kowalczyk, Szymon Juchniewicz. Opiekunem drużyny jest pan Karol Chmielewski. Drużyna świetnie się zaprezentowała i przeszła do kolejnego etapu mistrzostw.

Gratulujemy.

28 listopada

Koło polonistyczne szkoły podstawowej uczestniczyły  po południu wraz z panią Agnieszką Domagałą w przedstawieniu teatralnym „Zapomniani bohaterowie. Aleksander Napiórkowski i inni”. W trakcie spektaklu dzieci przypominały sobie pieśni patriotyczne oraz poznało sylwetki łódzkich patriotów.

 

6.7.8. grudnia

W tych dniach w naszej szkole  odbyły się rekolekcje adwentowe. Przeprowadzone one były w formie warsztatów na temat „W szkole Maryi. U Świętego Maksymiliana”

8 grudnia

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień patronalny SPSK.

Ostatni dzień rekolekcji adwentowych odbywających się pod hasłem „W szkole Maryi. U Świętego Maksymiliana”, uczestniczyliśmy we mszy świętej roratniej celebrowanej przez ojca Karola Olborskiego franciszkanina – opiekuna duchowego naszej szkoły. W tym dniu organ prowadzący nasze szkoły – Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie – obchodzi swoje święto patronalne, ponieważ patronką SPSK jest Maryja Niepokalana. W czasie eucharystii modliliśmy się w intencji wszystkich pracowników, uczniów i rodziców z naszych szkół. W trakcie mszy świętej poświęcone zostały „cudowne medaliki” przywiezione  z Niepokalanowa dla uczniów naszych szkół. Szczególnym przeżyciem dla całej wspólnoty szkolnej było ślubowanie złożone przez tych uczniów, którzy zapragnęli zostać członkami Rycerstwa Niepokalanej. Przyrzekali oni, że tak jak Święty Maksymilian będą służyć Niepokalanej. Wspólnoty klasowe otrzymały również klasowe różańce. Modlitwa różańcowa ma otaczać uczniów, którzy będą zabierać ten różaniec do domu i wspólnie z rodziną odmawiać. Prosimy Rodziców o pomoc dzieciom w dotrzymaniu postanowień i udział wraz z nimi w modlitwie.

Świąteczny dzień zakończył się turniejem: „Jaka to kolęda?”, w którym uczniowie poznawali tajemnice polskich kolęd.

Wyniki turnieju:

kategoria klas I-III                              – I miejsce  klasa II a

kategoria klas IV-VII                          – I miejsce klasa VI

kategoria gimnazjum i liceum                       – klasa II A

Zabawa mogła odbyć się dzięki przygotowaniu turnieju przez panią Agnieszkę Sobolewską, siostrę Nadię i klasę VI. Dziękujemy, zabawa była przednia. Zdjęcia i relacja z tego dnia umieszczona jest na stronie internetowej: www.archidiecezja łódzka.lodz.pl

7 grudnia

Pani Agnieszka Forzpańczyk  zaprosiła zainteresowanych uczniów na relację ze swojej podróży do Norwegii. W bardzo interesujący sposób przybliżyła nam ten kraju. Wskazała na ciekawostki dotyczące kultury Norwegii.

13 grudnia

  • W ramach programu formacyjnego pan dyrektor Marek Woźniak przedstawił prelekcję na temat objawień Matki Bożej w Guadalupe. W ciekawy sposób przedstawił nam historię tego miejsca, postaci Indianina  Świętego Huana Diego i przesłania Matki Bożej.
  • Uczniowie z klasy 2A gimnazjum i 1 liceum wraz z panią Anną Walacz uczestniczyli w zajęciach w planetarium. Zabaczyli prezentacje dotyczącą Układu Słonecznego, a także wystawę dotyczącą Leonarda da Vinci.

14 grudnia

            Uczniowie z klas piątych szkoły podstawowej uczestniczyli w przedstawieniu „Chłopcy z Placu Broni” w Teatrze Pinokio.

 

Nasze osiągnięcia:

 

Zakończyliśmy zmagania konkursowe Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w etapie szkolnym.

Uczniowie ,którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego

Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych:

 

SZKOŁA PODSTAWOWA:

 

Wojewódzki Konkurs z Historii

  1. Ksawery Tworkowski – klasa IV
  2. Jan Krogulecki – klasa V b

 

Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego:

1.Hanna Gajdzik – klasa VI

2.Aleksandra Pachnowska – klasa VI

3.Szymon Grodzki – klasa VI

  1. Krzysztof Domagała – klasa VII a
  2. Kinga Świstak – klasa VII a
  3. Natalia Szklarek – klasa VII b

 

Wojewódzki Konkurs z Języka Angielskiego:

Klaudia Jankowska – klasa VI

 

Nauczyciele przygotowujący do konkursu: pani Agnieszka Domagała i panie: Anna Kaniowska,  Ewa Żaczek, Aleksandra Podolska, Adelajda Jakubek.

 

GIMNAZJUM

 

Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego:

Magdalena Kuliś-klasa IIIA

 

Wojewódzki Konkurs z Historii

  1. Adam Krogulecki – klasa III A
  2. Jan Żaczek – klasa II A

 

Wojewódzki Konkurs z Chemii

Patrycja Klepacz – klasa III A

 

Wojewódzki Konkurs z Biologii

Jan Żaczek – klasa II A

 

Wojewódzki Konkurs z Wiedzy o Społeczeństwie

  1. Magdalena Kuliś – klasa III A
  2. Łukasz Kowalczyk – klasa III A

 

Uczniów do konkursu  przygotowali: pani Agnieszka Domagałą i panie: Agnieszka Sadowska, Wanda Wesołowska, Wojciech Klimkiewicz, Anna Kaniowska, Magdalena Kopańska

 

Rozstrzygnięty został  konkurs „Drogi do niepodległości” organizowany i sponsorowany przez Fundację Korona.

Oto lista laureatów:

Konkurs plastyczny

I miejsce

Martyna Smus – klasa V

Wyróżnienia

Róża Kuźma – klasa 1a

Fryderyk Kuźma – klasa IV

Natalia Łakomska – klasa 3a

Joanna Domagała – klasa 1a

 

Konkurs literacki:

 

I miejsce

Krzysztof Domagała – klasa VII a

 

Wyróżnienia:

Julia Kinderman – klasa VI

Anna Brejnak – klasa II A

Kinga Świstak – klasa VII a

 

 

SZKOLNE KOŁO  RÓŻAŃCOWE

Od grudnia, w ramach Szkolnego Koła Różańcowego, modlimy się

o pokój na świecie i we własnych intencjach.

Zapraszamy o godzinie 11.08 na wspólne odmawianie dziesiątki różańca.

Członkowie Koła dostaną specjalne legitymacje

uczestników Szkolnego Koła Różańcowego

Koordynatorami Koła są: Agnieszka Domagała i Natalia Szklarek.